Niezależny portal o kotach norweskich leśnych
Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie kotów, a może
zapragniesz zaprosić jednego z nich pod swój dach.

Historia

lip
27

Historia powstania rasy

Opublikowano: 27 lipca 2010  •  Jeden komentarz

Podczas gdy większość kocich ras powstało jako rezultat działalności człowieka, koty norweskie leśne mogą pochwalić się prawdziwie naturalnym rodowodem. Poszukiwania korzeni tej rasy prowadzą do lasów chłodnej Skandynawii, gdzie srogi klimat i izolacja doprowadziły do narodzin długowłosych, dużych i silnych kotów, zdolnych do przeżycia w trudnych warunkach.

Koty czarownic i wikingów

Koty obecne są w wielu norweskich legendach i ludowych opowiadaniach, w których towarzyszyły trollom i czarownicom. W 1912 roku norweski pisarz Gabriel Scott z leśnego kota o imieniu Sølvfaks uczynił głównego bohatera swojej książki dla dzieci. Koty norweskie leśne można również spotkać w autobiografii artysty Olafa Galbranssona, w której zamieścił ilustrację przedstawiciela tej rasy wykonanej jeszcze sprzed 1910 roku. Wcześniej, niezwykły i olbrzymi kot pojawia się we fragmencie Eddy Snorriego z lat 1220-1230, który można uznać jako pierwszą pisemną wzmiankę o kotach norweskich leśnych.

Nie wiadomo dokładnie jak koty zasiedliły Norwegię i cały półwysep skandynawski, czy same podążały za ludzkim osadnictwem, czy też zostały specjalnie przywiezione statkami przez wikingów podczas jednej z ich morskich podróży. Dziki wygląd przywodzący na myśl rysia powodował, że koty norweskie leśne były uważane przez miejscową ludność za krzyżówkę rysia i domowego kota. Prawdopodobnie również ksiądz Peter Clausson Friis studiując norweską faunę w 1599 roku błędnie wziął kota leśnego za rysia, nazywając nową odmianę „kotorysiem”.

Niektórzy wierzą, że towarzysząc wikingom i strzegąc ich zapasów przed gryzoniami, koty norweskie leśne zasiedliły okolicę Normandii oraz wyspę Man, a nawet, że dotarły aż do wybrzeży Ameryki dając początek rasie maine coon.

Z pomocą w poznaniu prawdziwego rodowodu kotów norweskich leśnych przychodzi nauka, dostarczając pewnych cennych wskazówek. Badania genetyczne wykazały, że gen odpowiedzialny za długie futro kotów norweskich leśnych jest unikalny dla tej rasy. Oznacza to, że koty norweskie leśne nie wywodzą się z żadnej znanej obecnie długowłosej rasy kotów, ani też same nie brały udziału w tworzeniu innej rasy.

Najprawdopodobniej przodek kotów norweskich, który zasiedlił skandynawskie lasy był krótkowłosy, a charakterystyczne dla rasy cechy jak długie, dwuwarstwowe futro czy włosy chroniące uszy i łapy przez zimnem wykształciły się w drodze doboru naturalnego. Surowy klimat powodował, że przeżywały tylko najlepiej przystosowane, najzdrowsze i najsilniejsze osobniki.

Cody Meladino*PL Foto: Dariusz Lipecki

Zagrożone wyginięciem

Koty norweskie leśne zostały uznane za skarb narodowy Norwegii i podlegały ochronie. Leśnicy tropili i zatrzymywali kłusowników próbujących wyłapywać te koty z leśnych ostępów, a potem wywozić poza granice kraju. Największym zagrożeniem okazały się jednak krótkowłose wiejskie koty, które krzyżując się z norweskimi leśnymi kotami doprowadzały do zanikania charakterystycznych cech rasy. Mieszańce były bowiem głównie krótkowłose.

Koty norweskie leśne stawały się coraz rzadsze i w połowie lat 30-tych ubiegłego wieku, w obliczu groźby ich wymarcia, podjęto działania zmierzające do oficjalnego uznania rasy i rozpoczęcia programu hodowlanego. Plany hodowców pokrzyżował jednak wybuch drugiej wojny światowej i dopiero w latach 70-tych na nowo zainteresowano się kotami norweskimi.

Oficjalne uznanie rasy

W 1972 roku norweski związek felinologiczny Norske Rasekattklubbers Riksforbund (NRR) wstępnie uznał koty norweskie leśne za odrębną rasę. W grudniu 1975 roku hodowcy założyli pierwszy klub kotów norweskich leśnych Norsk Skogkattering i kontynuowali hodowlę skogkattów, jak były one nazywane w Norwegii (termin skogkatt dosłownie oznacza „leśny kot”).

Punktem ”zero” historii kotów norweskich leśnych jako rasy były narodziny pierwszego oficjalnie zarejestrowanego miotu po kotce Pippa Skogpus i kocurze Pan’s Truls należącym do Else i Egila Nylundów. Kocięta urodzone 17 kwietnia 1974 roku w hodowli Pjewiks Forest nazwano Troll i Nisse. Pan’s Truls, mimo iż sam został ojcem tylko dwóch miotów, na zawsze wpisał się do historii kotów norweskich – stał się wzorem do opracowania pierwszego standardu rasy.

Pan's Truls

Już w 1976 roku koty norweskie leśne zyskały status rasy wstępnie uznanej przez międzynarodową federacje felinologiczną Fédération Internationale Féline, a pełne uznanie rasy nastąpiło rok później, w 1977, na Walnym Zgromadzeniu FIFe w Paryżu. Nie był to jednak koniec ciężkiej pracy hodowlanej.

Restrykcyjnie przepisy utrudniały eksport kotów, ale nie zniechęcało to europejskich hodowców. Pierwsza para została sprzedana do Szwecji, a pierwszym Eurochampionem spoza Skandynawii był Jakobellas Max, którego właścicielką była Margaret Leleither, założycielka klubu kotów norweskich leśnych w Niemczech. 29 listopada 1979 roku pierwsi przedstawiciele rasy przybyli do USA: Pan’s Tigris of Mycoon oraz Mjavo’s Sala Palmer of Mycoon. Do Polski koty norweskie leśne trafiły w 1990 roku.

W 1990 klasa nowicjatu została zamknięta za wyjątkiem Finlandii, gdzie wprowadzano nowe koty jeszcze do 1992 roku.

Urok kotów norweskich sprawił, że nie tylko jest to najpopularniejsza rasa w krajach skandynawskich, ale że zyskały również rzeszę fanów na całym świecie. Na wystawach zdobywają uznanie sędziów, a w domach cieszą właścicieli swoją urodą i niezwykłą, tajemniczą aurą jaką wokół siebie roztaczają. Albowiem w ich żyłach wciąż płynie krew ich dzikich przodków ze śnieżnych norweskich lasów.

Izabela Kurkiewicz

O autorze

Izabela Kurkiewicz - właścicielka portalu skogkatt.pl. Odwiedź stronę autora

Komentarze

Jeden komentarz  •  Napisz komentarz

  1. kinga25 kwietnia 2014, o godzinie 20:00

    Jest możliwość dodania więcej zdjęć tego kota??

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Polecane artykuły